Toto je 7 varovných signálov, ktoré môžu poukazovať aj na rakovinu pľúc: Zbystrite a navštívte lekára!

Na rakovinu pľúc dnes zomiera veľmi veľa ľudí a najsmutnejšie na tom je, že sú diagnostikovaní ž príliš neskoro.

Ak si však včas všimnete nebezpečné príznaky tela, mohlo by sa zachrániť nemálo životov…

Napriek tomu, že rakovina pľúc je jednou z hlavných príčin úmrtí na rakovinu u mužov aj žien, ide o jednu z chorôb, ktorým sa dá najlepšie predchádzať, keďže je dokázané, že prevažnú väčšinu nádorov spôsobuje fajčenie.

Rakovina pľúc bola v minulosti predovšetkým ochorením mužov, no v posledných desaťročiach sa jej výskyt dramaticky zvýšil aj u žien.

Reklamy
Štruktúra a funkcia pľúc:

Pľúca sú súčasťou dýchacieho systému, ich hmotnosť je síce malá, ale vypĺňajú veľkú časť hrudnej dutiny. Pľúca sú hubovitý, párový orgán pozostávajúci z lalokov. Pľúca sú orgán, ktorý zabezpečuje telu príjem kyslíka a tým aj normálne fungovanie orgánov. Pľúca pri nádychu odoberajú zo vzduchu kyslík, ten sa dostáva do krvi, ktorá ho transportuje do buniek orgánov a späť dopravuje odpadové látky vznikajúce v bunkách vrátane oxidu uhličitého. Pri výdychu pľúca uvoľňujú oxid uhličitý.

Najväčším problémom je, že ľudia, ktorí pravidelne fajčia, sú neustále vystavení smogu, dymu alebo iným škodlivým látkam, si môžu dlhotrvajúci kašeľ pomýliť s príznakom prechladnutia.

Vôbec si však nie sme istí, čo hovorí naše telo…

Najbežnejšie znaky sú:

Pretrvávajúci kašeľ

Kašeľ (z akéhokoľvek dôvodu), ktorý nezmizne do 2-3 týždňov, je čas na obavy. Ak sa k tomu všetkému pridružuje bolesť na hrudníku, je načase absolvovať dôkladnejšie vyšetrenie.

Vykašliava krv

Ak spozorujete krv vo vykašliavanom sekréte, treba čo najskôr navštíviť lekára, pretože dochádza k vnútornému krvácaniu v žalúdku a priedušnici.

Strata chuti do jedla

Najčastejší príznak. Ak sa chuť do jedla dlhodobo nezvyšuje a potrava sa nespracuje ľahko, odporúča sa vyhľadať pomoc odborníka a dôkladné vyšetrenie.

Dýchavičnosť

Ak sa často dotýkate hrudníka, aby ste našli vzduch, keď cítite tlak,  môže to naznačovať prítomnosť rakoviny.

Únava

Väčšina pacientov s rakovinou sa cíti unavenejšia ako kedysi. Je to spôsobené tým, že telo dostáva v dôsledku nedostatku chuti do jedla menej živín, čo oslabuje a spomaľuje telo a organizmus.

Zmeny v reči

Ak náš hlas prechádza znateľnými zmenami, náhle sa mení jeho hĺbka a línia tváre, krku či rúk je skreslená, naše telo jasne naznačuje, že niečo nie je v poriadku.

Opakované infekcie

Ak stále dostávate infekcie, ako je bronchitída, zápal pľúc alebo bolesť hrdla, dajte sa čo najskôr dôkladnejšie vyšetriť.

Dúfame, že tento článok nebudete potrebovať!

Zdieľajte tento článok nech to vidia aj ostatní!

Prečítajte si tiež:

Toto je babičkin recept, ktorý má skutočne hodnotu zlata: Vždy, keď začnem kašľať a mám hlieny, pripravím si TOTO a mám pokoj!
Cela rodina sa vždy poriadne naje: Zapečené kuracie prsia v zemiakovej placke so smotanovým dressingom a zeleninou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.