Jednoduchý trik ako vypestovať doma vlastné avokádo! Stačia Vám 4 špáradlá a obyčajná voda!

Avokádo je jedným z vynikajúcich plodov leta. Až zase nabudúce budete robiť guacamole alebo budete pridávať avokádo do šalátu, nevyhadzujte kôstku. Uložte ju do zeminy a vypestujte si tak vlastný avokádový stromček.

Avokádový stromček je nielen užitočný, keď sa úroda podarí, ale tiež po vzhľadovej stránke je krásny.

Takto budeme postupovať:

Reklamy
1)
Zachráňte kôstku

Začnite tým, že z avokáda odstránite kôstku. Snažte sa ju ničím neporušiť. Dôkladne ju očistite. Môžete ju očistiť aj tým spôsobom, že ju na pár minút ponoríte do vlažnej vody. Všetky nečistoty sa tak od kôstky odlúčia takmer samostatne.

2)
Musíte rozlíšiť horný a spodný koniec avokáda

Každá pecka má iný tvar. Niektoré kôstky sú krásne okrúhle a iné zase pretiahnuté. Všetky však majú svoje dno, svoju spodnú časť. Z tej rastú korene. Z hornej časti potom klíčia nové klíčky. Dno spoznáte tak, že je na rozdiel od špicatého vrchu plochý, niekedy až placatý. Ak kôstku uložíte zle, je jasné, že Vám žiadny strom nevyrastie.

3)
Namočte kôstku do vody

Spodnej časti kôstky musíte zaistiť vodu. To Vám pôjde ľahko vďaka  špáratkám. Kôstku poprepichujeme zhruba tromi špáradlami. Tie oprite o okraj misky, alebo pohára, v ktorej máte pripravenú vodu. Väčšia časť kôstky je ponorená vo vode.

4)
Čakajte na klíčky

Kým pecka vyklíči, trvá to väčšinou 3-6 týždňov. Najskôr pecka popraská. Prasklina pokračuje až ku dnu kôstky. Skrz prasklinu v spodnej časti začne prerastať koreň. Na vrchole naopak vyrašia maličké výhonky.

5)
Zasaďte rastlinku do pôdy

Akonáhle stonka dosiahne zhruba 15 cm, odrežte z neho zhruba polovicu a podporte tak rast. Zasaďte rastlinku do pôdy s potrebnými živinami. Musíte zvoliť vhodný kvetináč, aby mala rastlina dostatok miesta. Dohliadnite na to, aby polovica kôstky zostala aj po zasadení odhalená.

6)
zaistite vlhkosť

Avokádo miluje slnko a vlhkosť. Preto kvetináč umiestnite na slnečné miesto a neustále pôdu zalievajte.

Perfektné!

Zdieľajte tento skvelý  návod ako si doma vypestovať avokádo  s vašimi priateľmi! Určite ho tiež ocenia.

Nezabudnite dať LIKE na našu facebook stránku, ak chcete vidieť nové recepty každý deň.

zdroj: dagelijkseweetjes.nl

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.