Rôzne problémy so štítnou žľazou každoročne postihujú milióny ľudí, takže škála príznakov vyplývajúcich z dysfunkcie štítnej žľazy je mimoriadne široká.
Tento článok sa bude venovať siedmim veciam, ktoré úzko súvisia s funkciou štítnej žľazy a možno aj Vám pomôžu sa dať konečne „dokopy“.
1. Štítna žľaza môže mať vplyv na mnoho ľudských funkcií
Má zásadný vplyv na mnoho dôležitých funkcií, ako je dýchanie, telesná hmotnosť, fitnes, nervový systém, telesná teplota, činnosť srdca, menštruačný cyklus. Preto je veľmi dôležité správne fungovanie. Hypotyreóza môže spôsobiť nepríjemné chronické alebo dokonca akútne zdravotné problémy.
2. Ovplyvňuje veľa ľudí
Odhaduje sa, že hypotyreóza komplikuje život asi 45 miliónom ľudí a prekvapivo sa vyskytuje vo vyššom počte u mužov ako u žien, pričom 30 miliónov mužov je zo 45 miliónov jednotlivcov. Hypertyreóza je však menej častá a postihuje iba 1 z 1 000 ľudí.
3. Štítna žľaza produkuje dva najdôležitejšie ľudské hormóny
Štítna žľaza produkuje dva dominantné hormóny, trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4). T4 je neaktívny hormón, zatiaľ čo T3 môže mať veľký vplyv na celé naše zdravie, ľudské telo premieňa T4 na T3. Neadekvátne množstvá týchto hormónov určujú aj stres, výživové nedostatky a hormonálne zmeny.
4. Existuje ochorenie, ktoré napáda štítnu žľazu
Takzvaná Hashimotova choroba je všeobecné autoimunitné ochorenie, pri ktorom telo napáda štítnu žľazu a jej tkanivá, čím vytvára zápal. To má za následok hypotyreózu. Najčastejšie sa vyskytuje u žien stredného veku, ale môže sa vyskytnúť dokonca aj u mužov a dokonca aj u detí.
5. Vo veľkej miere ovplyvňuje prírastok hmotnosti
Aj keď veľa faktorov ovplyvňuje telesnú hmotnosť, najvýznamnejším je štítna žľaza. Ako najväčší orgán v endokrinnom systéme majú jeho hormóny hlavný vplyv na energetickú hladinu a metabolizmus tela. Ak sa metabolizmus spomalí v dôsledku hypotyreózy, proces obezity začne.
6. Bielkoviny sú kľúčom k správnemu fungovaniu štítnej žľazy
Jeden z neurotransmiterov v mozgu, konkrétne dopamín, stimuluje hypotalamus k produkcii hormónu THS, ktorý ovplyvňuje produkciu hormónu štítnej žľazy T3. Spotreba vysoko kvalitných bielkovín je nevyhnutná pre produkciu dopamínu, preto sa odporúča prijímať stravu bohatú na bielkoviny.
7. Štítna žľaza potrebuje rôzne výživné látky
Vyvážená strava je nevyhnutná pre správne fungovanie štítnej žľazy vrátane vitamínov A a B, esenciálnych mastných kyselín (omega3, 6 a 9), jódu, selénu a zinku.
Konzumáciou doplnkov výživy a vitamínov môžeme tieto látky ľahko dostať do tela.
Ak si na sebe všimneme, že Vaša štítna žľaza nefunguje správne a v dôsledku toho zažívame vyššie uvedené ťažkosti, zmeňte životný štýl.
Zmeňte stravu, jedzme čo najviac zeleniny, ovocia, rýb, semiačok, mliečnych výrobkov.
Cvičenie, dokonca aj chôdza, to je pohyb našich tiel.
Uistite sa, že máte dostatok spánku (7-9 hodín), aby ste sa vyhli stresu.
Zdieľajte tento článok a podeľte sa s ním na Facebooku.
Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.
zdroj: tudasfaja.com/7-fontos-dolog-a-pajzsmirigyrol-amit-sokan-nem-tudnak