Zázračná medová medicína – vyskúšajte sladké tekuté zlato pre Vaše zdravie. Med vám bude nielen chutiť, ale keď zistíte v čom je prospešný, budete sa ním ládovať od rána do večera. Čo dokáže?

Zdieľať na Facebooku

Moderné príručky zdravej výživy bojujú proti všetkému sladkému a úplne zabúdajú, že aj cukry, ako rýchle palivo pre nás organizmus, sú nevyhnutné. Naopak stará čínska a indická medicína v tomto ohľade bola k sladkým veciam ústretovejšia.

Reklamy

Nič sa nemá preháňať, pri  sladkostiach to platí dvojnásobne, ale tiež nie je dobré sa im vyhýbať úplne.

V tradičnom liečiteľstve je dokonca doporučované si vziať lyžičku medu každý deň pred spaním alebo ráno po prebudení. Poďme sa pozrieť, v čom všetkom nám môže tento prístup podľa tradičného čínskeho liečiteľstva pomôcť a s čím všetkým môžeme med ako prírodný zdravý produkt zmiešať.

Reklamy

Pomáha lepšie spať

V dnešnej uponáhľanej dobe, keď veľkú časť populácie trápi kvôli stresu a neustálemu pozeraniu sa do obrazoviek nespavosť, je prírodný prostriedok pre dobrý spánok nenahraditeľným pomocníkom. Práve med pomáha upokojovať a prináša bezproblémový spánok. Jeho uvoľňujúce a upokojujúce vlastnosti sú dané tým, že podporuje produkciu melatonínu – hormónu zodpovedného za zdravý spánok, obnovu buniek a regeneráciu nervového systému. Už jedna lyžička medu pred spaním je kľúčom ku kvalitnému odpočinku. A práve kvalitný odpočinok je cestou k dobrému zdraviu. Môžete si ho dať do čaju, ktorý v tomto smere tiež pomáha a zaistí ničím nerušené sny. Medzi najlepšie a najúčinnejšie bylinky pre čaj, ktoré podporujú spánok, sa radí:

  • harmanček
  • medovka
  • zelený čaj

spaľuje tuky

Neverte mýtom, že po každej sladkej potravine sa priberá. Prírodný produkt ako med pôsobí práve naopak a so zhadzovaním prebytočných kilogramov pomáha. Samozrejme za predpokladu, že ho konzumujeme v rozumnej miere.

Chudnúci účinok nie je preverený len používaním tradičnej čínskej a indickej medicíny po stovky rokov, ale aj modernými vedeckými prácami. Mike McInnes pri svojom výskume zistil, že ľudia, ktorí pri športovaní pravidelne konzumovali med, spálili až desaťkrát viac tuku ako tí, ktoré tak nerobili. Na základe toho tiež veľa výživových a tréningových špecialistov odporúča nahradiť klasický biely cukor medom. Dajte si lyžičku každý deň pred spaním, kedy vaše telo odpočíva a spracováva živiny, a uvidíte ten rozdiel. Zdravá strava a pohyb samozrejme nesmú chýbať.

chráni pečeň

Pečeň je jedným z hlavných orgánov starajúcich sa o detoxikácii tela a odstraňovanie všetkých škodlivín a nebezpečných látok z organizmu. Preto je veľmi dôležité ich chrániť. Najlepšou prevenciou je zdravá a rozmanitá strava. K ochrane pečene tiež výrazne prispieva pravidelná konzumácia lyžičky medu. Zvlášť výrazne prospešné je jeho pitie spolu s tekvicovým džúsom. Túto diétu za dodržania celkovo zdravého a vyváženého jedálnička je vhodné držať jeden mesiac a potom si dať pauzu.

posilňuje obranyschopnosť

Ak sa niekoho spýtate na prospešnosť medu, pravdepodobne vám povie, že je vhodný pri nachladnutí. Jeho účinok sa zosilní ešte viac, keď si s medom zmiešate ďalšie prírodné produkty, ako je napríklad cesnak alebo citrón. Všetky prísady necháme odležať a čoskoro získame liek, ktorý je na prechladnutie účinnejší, než bežné prípravky z lekárne. Takáto medicína veľmi spoľahlivo bojuje proti baktériám a vírusom a celkovo posilňuje našu obranyschopnosť. Pôsobí na:

  • všetky druhy kašľa
  • bolesti v krku
  • nádchu

dodáva energiu

Posledným, ale nemenej dôležitým účinkom, aký na náš organizmus má med, je rýchle dodanie energie. Cukry všeobecne sú tým najrýchlejším zdrojom paliva pre naše telo a med je navyše k tomu zdravia. Jedna lyžička vám dodá silu a povzbudí vás, keď budete po práci unavení. Tiež po ránu vás príjemne prebudí – skúste si postaviť na nočný stolík dózu medu, k tomu vypiť jeden pohárik vody s citrónom a uvidíte, že ranné vstávanie z postele bude oveľa jednoduchšie a veselšie. Med navyše pomáha udržiavať dobrú náladu, teda je výborný pre začiatok každého dňa.

Reklamy

Zdieľajte tento článok a podelte sa s ním na facebooku.

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.

zdroj: prosvet.cz

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.