Pozor, záhradkári: Tu je dôvod prečo je dôležité v lete strihať paradajky a návod ako by ste to mali urobiť správne

Paradajky sú jednou z najpopulárnejších plodín, takže ich pestuje takmer každý záhradkár a vôbec sa tomu nečudujeme , keďže chutia skutočne fantasticky!

Reklamy

Starostlivosť o paradajky

Nie každý však vie, ako sa o paradajky správne starať a ako ich správne strihať. Strihanie je potrebné najmä preto, aby nadbytočné listy neodoberali rastline živiny a tiež aby spodné listy nezačali hniť.

Strihanie listov sa zdá byť jednoduché, avšak aj tu platí, že treba dodržiavať určité pravidlá, aby sme nenarobili viac škody, ako úžitku.

Začínajúci pestovateľ môže mať mylnú predstavu, že čím je ker paradajky hustejší a čím viac výhonkov má, tým väčšia bude úroda. Toto však nie je tak úplne pravda, pretože ak má rastlina príliš veľa výhonkov a zelených častí, spotrebuje viac živín a plody budú pravdepodobne menšie, bude ich menej a môže to ovplyvniť aj chuť.

Spodné listy, ktoré sú často pomerne veľké, tiež narušujú cirkuláciu vzduchu v spodnej časti rastliny, čo môže viesť k rozvoju plesňových infekcií.

Výhody strihania paradajok

Prvým plusom je to, že po odstránení spodných listov sa rastlina stáva trochu otvorenejšou, vzduchové masy voľne cirkulujú aj v spodnej časti kríkov a vlhkosť sa normálne odparuje. Tým sa znižuje riziko plesňových ochorení.

Druhou výhodou je to, že odstránením prebytočných častí vegetatívnej hmoty paradajkového kríku mierne znižujeme odparovanie vlhkosti samotnými rastlinami a tým pádom znižujeme aj spotrebu energie, čo vedie k stimulácii rastu plodov.

Ako správne strihať paradajky

Nezabudnite, že nič sa nesmie uponáhľať. Ak by ste totiž odstránili prebytočné výhonky hneď po výsadbe sadeníc, môže to zhoršiť stav rastliny a spomaliť ich rast. Listy v spodnej časti môžete odstrániť iba vtedy, keď sadenice rastú a sú dostatočne silné. Môže to trvať 7 až 10 dní.

Predtým než pristúpite k odstráneniu paradajkových listov, skontrolujte najprv všetky rastliny a odstráňte spodné listy, ktoré z nejakého dôvodu začali vysychať a žltnúť. Pri tých je totiž väčšie riziko infekcie. Až potom odstráňte dolné listy zo zdravých rastlín.

Je vhodné odstrániť spodné listy, ale nerobte to v chladnom alebo zamračenom počasí. Naopak, urobte to za príjemného slnečného dňa. Faktom je, že za prítomnosti slnečného žiarenia sa rana na zostávajúcom mieste bývalého listu bude hojiť oveľa rýchlejšie a riziko infekcie bude minimálne.

Keď začnete odstraňovať dolné  listy, nebuďte príliš horlivý aby ste rastliny nepoškodili.

Listy radšej v priebehu týždňa odstráňte na dvakrát.

Iba takéto pomalé odstraňovanie listov nepoškodí rastliny. Na strihanie použite ostrý nástroj.

Prvá vlna odstránenia listov sa bezpečne vykoná potom, čo boli kvety opelené. Druhá vlna sa môže uskutočniť, keď sa už paradajky začínajú sfarbovať do červena. Takto nasmerujeme maximálne množstvo výživy do plodov, ale súčasne s odstránením nadbytočných listov je dôležité znížiť zálievku, pretože nadmerná vlhkosť môže spôsobiť praskanie plodov. Ak často prší, paradajky vôbec nezavlažujte a často kyprú pôdu, aby sa zvýšilo odparovanie a zabránilo premočeniu.

Odstránenie spodných listov paradajok je teda nevyhnutné a vyrieši množstvo problémov – zaistí lepšiu výživu pre plody, zlepší ich chuť, plody budú väčšie a navyše znížite riziko chorôb.

Okrem spodných listov odstráňte aj všetky sekundárne výhonky.

Teraz už budete mať zaručene tie najlepšie paradajky 🙂

Zdieľajte tento článok a podelte sa s ním na Facebooku.

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové recepty každý deň.

zdroj: irecept.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.