Pestujete ruže? Toto nasypte okolo záhonu a zapamätajte si túto radu do konca života: To je na nezaplatenie pre každého pestovateľa

Najlepšie rady a tipy pre každého, kto chce mať krásne ruže. Či už ich pestujete v kvetináči alebo voľne v záhrade, tieto rady sa vám určite budú hodiť.

Reklamy

Ruže milujú cesnak

Základom pre krásne kvitnutia a dostatok kvetov je odstrániť burinu a invazívne druhy z blízkosti ruží. Ak nechcete, aby im kradli živiny a vlahu, nechajte okolie ruží podľa možnosti čisté.

Ak chcete, aby ste ruže ochránili pred škodcami a najmä voškami, je dobré nechať ich v blízkosti cesnaku. Táto kombinácia je možno bizarná, ale zabezpečí vám bezproblémové kvitnutie a zdravé rastliny.

Zázrak pre ruže – kurkuma

Jednou zo základných podmienok kvitnutia je pravidelne odstraňovať suché kvety a tiež poškodené a mŕtve časti kríkov. Ak chcete, aby tieto miesta rýchlo opäť vyhnali nové čerstvé výhonky, použite na ošetrenie odrezaných (odstránených) častí kurkumový prášok. Má protiplesňové a antibakteriálne účinky. Na druhej strane pôsobí stimulačne a okrem toho, že ošetruje, podporuje rast a vitalitu rastlín. Sem tam je dobré trochu kurkumového prášku nasypať aj na pôdu okolo rastlín – vyživuje, stimuluje a poskytuje ochranu pred škodcami a chorobami.

Najlepšia výživa pre ruže

Medzi najlepšie domáce hnojivá patria obyčajné banánové šupky, použitý čaj, alebo popol a droždie. Banánové šupky sú významným zdrojom draslíka, ktorý rastlina potrebuje najmä v aktívnej fáze kvitnutia. Banánové šupky môžete zakopať priamo do blízkosti koreňov rastlín alebo zalievať výluhom z banánovej šupky (šupky zalejete vodou a necháte lúhovať niekoľko dní). Vynikajúci je tiež použitý čaj, ktorý necháte dobre vysušiť na slnku a primiešate priamo do pôdy okolo rastlín. Použijeme 2-4 lyžičky priamo do pôdy.

Overené hnojivo záhradkárov

10 g sušeného droždia zmiešajte s 2 lyžicami cukru a zalejte pohárom teplej vody. Nechajte 15 minút stáť na teplom mieste a potom rozrieďte s 10 litrami teplej vody. Tento roztok používajte zriedený v pomere 1,5 litra roztoku na 5 litrov vody. Ku každej ruži vylejte 1 liter tejto výživy. Pred použitím by mala byť pôda okolo koreňa jemne vlhká, aby lepšie absorbovala živiny. Výsledky sa dostavia veľmi rýchlo a uvidíte ich už o pár dní.

Po 2 – 3 dňoch zopakujte len výživu z popola, ktorú si pripravíte tak, že zmiešate litrový pohár preosiateho popola s 10 litrami vody a varíte 2 hodiny. Nechajte vychladnúť a pod každou ružu vylejte pol litra tohto roztoku. Fantastická výživa bohatá na draslík a fosfor, ktorý stimuluje rast aj nahadzovanie pukov. Rastliny sú krásne, svieže a kvitnú ako bláznivé.

Krásna kvitnúce záhrada je snom každého pestovateľa kvetín. A s touto výživou budú vaše ruže ako z rozprávky.

Ak vidíte vošky, vždy zaberie tento postrek

potrebujeme:

  • 2 litre vody
  • 1 lyžicu octu
  • Fľaša s rozprašovačom

Takto budeme v recepte postupovať

Jednoducho som zmiešala a tri dni za sebou som navečer postriekala ruže (je dobré, aby počas týchto dní nepršalo, aby sa postrek na ružiach udržal).

S voškami som potom mala pokoj, ale pretože ich bolo všade veľa urobila som preventívne opatrenia – párkrát som postriekala ruže výluhom zo žihľavy – žihľavu naplníme do 1/3 vedra, zalejeme vodou, nechám lúhovať deň a potom jednoducho nastriekame na rastliny. Tento výluh však používam aj do záhrady na zeleninu – je to perfektné hnojivo pre paradajky, cuketu, baklažán aj papriku.

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové recepty každý deň.

Zdieľajte tento recept, Vaši priatelia si ho určite zamilujú

zdroj: irecept.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.