Uhorka je obľúbená v množstve domácností , používaná do sendvičov alebo šalátov.
Vedeli ste však, že okrem skvelej chuti má táto zelenina aj mnohé iné využitia?
Uhorka je štvrtá najčastejšie pestovaná zelenina na svete a je tiež známa ako jedna z najprospešnejších potravín pre ľudský organizmus, a preto sa jej hovorí aj „superpotravina“.
Na uhorky sa často používajú postreky, preto je dôležité kupovať si biouhorky alebo si ich, ak máme možnosť, vypestovať sami.
Uhorka je tiež jednou zo zeleniny, ktorá má nielen zdravotné výhody, ale je obľúbená aj v kozmetike a je zložkou mnohých našich domácich kozmetických postupov.
Takto ju môžete využiť aj vy:
„Rýchle občerstvenie“
Uhorka je dobrým zdrojom vitamínov B. Zabudnite na nealkoholické nápoje alebo kávu, radšej si dajte plátok uhorky!
Ako zábal pre mastnú pleť náchylnú na akné
Nastrúhajte jednu polievkovú lyžicu uhorky. zmiešajte s jogurtom a aplikujte ako zábal 2x týždenne po dobu 15-20 minút. Okrem utiahnutia pórov, dezinfekcie, spevnenia, protizápalových a zvlhčovacích účinkov normalizuje produkciu kožného mazu a exfoliuje odumreté bunky epitelu.
Pri uštipnutí hmyzu
Vtierajte do postihnutej oblasti, okamžite zmierňujte opuch, bolesť a svrbenie.
Pri popálenej , podráždenej pokožke
Postupujte rovnako ako pri mastnej pokožke, jogurt však nahraďte kyslou smotanou. Mimoriadne rýchlo ochladzuje, upokojuje a hydratuje poškodenú pokožku.
Hydratuje organizmus a dopĺňa dennú potrebu vitamínov
95 percent uhorkovej vody, zatiaľ čo udržuje telo hydratované, pomáha telu pri detoxikácii. Uhorka obsahuje väčšinu vitamínov, ktoré telo potrebuje. Pamätajte tiež na to, že iba tmavozelená škrupina sama o sebe obsahuje toľko vitamínu C, ako je 10 percent dennej potreby vitamínu C v tele.
Uhorkový zábal na vlasy pre rýchly rast vlasov
Nielen tvár, ale aj pokožka hlavy potrebuje vitamínové zábaly. Môžete si pripraviť aj uhorkovú šťavu! Zmiešajte s ňou dve lyžice vaječného žĺtka, 1 lyžičku medu, 1 lyžicu ricínového oleja, potom túto hmotu dôkladne naneste na pokožku hlavy. Zábal nechajte pôsobiť minimálne pol hodinu a maximálne 1 hodinu, potom si vlasy umyte žihľavovým šampónom.
Uhorková pleťová maska
Zmiešajte dve lyžice nastrúhanej uhorky s dvoma lyžicami smotany. Do tejto zmesi namočte vatové tampóny a priložte ich na predtým očistenú tvár a krk. Počkajte 15 – 20 minút.
Potom zmyte vlažnou vodou a použite zvyčajný krém na tvár. Mäkšie vnútro uhorky môžete použiť aj na masáž tváre, krku a dekoltu!
Protirakovinové – O uhorke sa vie, že je karcinogénna vďaka lariciresinolu, pinoresinolu a secoisolariciresinolu. Ukázalo sa, že tieto tri lignani znižujú výskyt mnohých druhov rakoviny vrátane rakoviny prsníka, vaječníkov, maternice a prostaty.
Domáce upratovanie
Skvelé na čistenie zrkadla v kúpeľni. Zrkadlo potrite plátkom uhorky.
Zlepšuje ústnu hygienu, lieči ďasná. Šťava z uhoriek pomáha pri poškodených, zapálených ďasien. Stačí 2 krát denné vložiť nakrájaný plátok uhorky na jazyk na cca 30 sekúnd.
Na opicu – Proti rannej opici, alebo bolesti hlavy si dajte pred spaním niekoľko plátkov uhorky. Uhorka obsahuje dostatok cukru, vitamínov skupiny B a elektrolytov, ktoré znižujú pocit opice a intenzitu bolesti hlavy.
Pomáha tráveniu a chudnutiu. Je nízkokalorická a vynikajúca do polievok a šalátov. Lahodná aj s prírodným jogurtom,
Denná konzumácia uhorky tiež eliminuje chronickú zápchu.
Detoxikuje, keďže je uhorka prakticky iba tekutina bohatá na vitamíny a minerály, čistí organizmus od nežiaducich látok a pravidelnou konzumáciou sa rozpúšťajú aj obličkové kamene.
Je tiež protizápalová .
Lieči cukrovku, znižuje hladinu cholesterolu a znižuje krvný tlak . Šťava z uhoriek obsahuje hormón, ktorý stimuluje bunky pankreasu k produkcii inzulínu. To je prospešné pre diabetických pacientov.
Vedci zistili, že uhorkové steroly znižujú hladinu cholesterolu. Uhorky sú bohaté na draslík, horčík a vlákninu. Tieto minerály spoločne efektívne regulujú krvný tlak. Vďaka tomu bude uhorka vhodná na liečbu nízkeho aj vysokého krvného tlaku.
Pomáha ľuďom s dnou a bolesťami kĺbov . Uhorka je vynikajúcim zdrojom oxidu kremičitého, o ktorom je známe, že posilňuje spojivové tkanivo.
Vitamíny B1, B6, C&D v uhorkách, kyseline listovej, vápniku, horčíku a draslíku, zmiešané s mrkvovou šťavou, zmierňujú dnu a bolesti kĺbov: znížením hladiny kyseliny močovej v tkanivách.
Zdieľajte tento článok a podeľte sa s ním na Facebooku.
Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové recepty každý deň.
zdroj: www.tudasfaja.com/az-uborka-15-eltitkolt-hatasa-ami-veled-is-csodat-tehe