Ak milujete datle, poťažmo datľovník, ako rastlinu, dnes si prídete absolútne na svoje. V dnešnom článku sa totiž dozviete, ako taký datľovník vypestovať rovno u Vás doma.
V našej klíme sa takému datľovníku darí veľmi dobre.
Ak pridáte aj správnu starostlivosť a budete ochotní dodržiavať isté pokyny, máte na rozkvitnutý datľovník úspešne zamiesené.
Reklamy
Takto budeme postupovať:
- Ďatle si dajte na desiatu a kôstku nezahadzujte. Umyte ju dôkladne teplou vodou a uistite sa, že na kôstke nezostal ani kúsoček dužiny. Ten by veľmi rýchlo odhnil a kontaminoval aj kôstku.
- Povrch kôstky ľahko opilujeme pilníkom. Tieto kôstky najskôr namáčame po dobu piatich dní v teplej vode o 35 stupňoch. Vodu vždy po šiestich hodinách vymeňte. Keď kôstky napučia, je čas ich zasadiť.
- Semená datľovníka potom zasaďte do menšieho kvetináča s účelnými odvodňovacími otvormi. Výsev je najlepší do substrátu rašeliny s prímesou piesku
- Semená saďte do zeminy vertikálne a do hĺbky 1,5 cm. Datľovník potom umiestnite na svetlé miesto, ale nie na priame slnko. Skôr do polotieňa a nezabudnite na výdatnú zálievku.
- Semená rastú po dobu 1-6 mesiacov. Keď prvé stonky dosiahnu dĺžku 8-10 cm, je na čase ich presadiť do jednotlivých kvetináčov s priemerom cca 9 cm. Kvetináč opäť vyplňte rašelinou s prímesou piesku.
- Optimálna teplota pre datľovníky je 22-25 ° C v lete a 16-18 ° C v zime. Opäť dbajte na to, aby rastliny mali dostatok svetla, ale aby ich slnko nespálilo. Pre zálievku používajte teplú stojatú vodu. Na jar a v lete zalievajte trikrát, a v zime bude stačiť raz týždenne.
- Odporúča sa jedenkrát za rok presadiť mladú datľovú palmu do nového kvetináča, ktorého priemer je o dva centimetre väčší, než ten predchádzajúci.
Zdieľajte tento super spôsob ako si doma vypestovať vlastný datľovník aj s Vašimi priateľmi! Určite sa im bude tiež hodiť.
Perfektné, čo myslíte?
Skúsite to tiež? 🙂
Nezabudnite dať LIKE na našu facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.
zdroj: sovkusom.ru