Máte až neznesiteľnú bolesť chrbta a krku? Sú to jasné príznaky osteochondrózy. Čo na nich platí? Dajte na rady skúseného čínskeho lekára a začnite cvičiť. Aké cviky pomôžu?

Zdieľať na Facebooku

Bolesťami dáva ľudské telo najavo, že s ním niečo nie je v poriadku. Dáva tak jasne najavo, že je niečo zle. Veľmi časté sú dnes bolesti za krkom, ale aj bolesti chrbta. Jedná sa primárne o príznak toho, že zle sedíme, že máme zlé držanie tela, rovnako ako sa jedná o príznaky toho, že svoje telo veľmi preťažujeme, alebo máme napríklad aj nevhodné tašky a batohy. 

Reklamy

Väčšina ľudí zamieri s týmito problémami k lekárom. Čo tí urobia? Dajú lieky na tlmenie bolesti, alebo injekciu. Je to však správne? Rozhodne nie.

Súčasná medicína sa snaží bolesť skôr iba utlmiť

Pokiaľ ide o postupy súčasnej medicíny, tak musíme povedať, že nerieši problém ako taký, ale snaží sa len eliminovať následky. Tým hovoríme, že súčasná medicína sa snaží len tlmiť bolesť. Metódy liečby sa nezameriavajú na to, aby bolesť ako taká prestala. Aj preto by ten, ktorého trápi osteochondróza, mal skúsiť rôzne alternatívne metódy. Keď sa na ne pozrieme, je vhodné dať na rady čínskeho experta na prírodnú alternatívnu medicínu. Čo ten radí? Cvičenie.

Reklamy

Je potrebné cvičiť správne. Dobrou voľbou je joga

Ľudia si pod cvičením najčastejšie predstavujú to, že budú makať v posilňovni. Na príznaky osteochondrózy to ale nie je vhodné, pretože na tie platí niečo celkom iné. Podľa rád čínskeho experta je samozrejme vhodné posilniť krk a chrbticu, ale cvičením, ktorým je joga. Ako preto, že dané cviky sú na danej časti ľudského tela vhodnejšie, tak je to aj z dôvodu, že jóga nie je len fyzickým cvičením, ale aj preto, že má duchovný presah. Pozrime sa preto na niekoľko odporúčaných cvikov, ktoré vie problémy efektívne riešiť.

Preťahovanie rukou za chrbtom

Poznáte ten cvik, kedy si prepletiete prsty a prepnuté ruky pretiahnete pred sebou? Ak áno, urobte to isté s tým rozdielom, že to bude za chrbtom. Navyše v polohe, kedy budete ležať, hlavu budete mať podopretú, nohy pokrčené a telo bude mierne smerovať do boku, ale inak bude v polohe na chrbte.

Schúlení do klbka

Pomerne náročná poloha, ktorá vyžaduje väčšiu pružnosť tela. Ide o cvik, počas ktorého sa vaše telo doslova schúli do klbka. Tým to ale nekončí, keďže ďalej je na mieste ruky oprieť o podložku a pretiahnuť ich v oblasti nad temenom hlavy. Komplikované, ale rozhodne efektívne.

Spojenie rúk v oblasti lopatiek

Jeden z absolútne základných cvikov, ktorého výhodou je tiež to, že ho možno aplikovať kedykoľvek a kdekoľvek. Snahou by malo byť spojenie rúk v oblasti vašich lopatiek. Ak ruky nespojíte, snažte sa aspoň dotknúť sa prstami, alebo sa snažte dať ruky čo najbližšie k sebe.

Predklony a pretiahnutie

Ďalší cvik je kombináciou hneď dvoch polôh. Začína sa tak, že sa postavíte, necháte natiahnuté nohy a snažíte sa dať hlavu čo možno najnižšie. Rukami sa však nedotýkate zeme ako je u tohto cviku bežné. Opäť sa spoja v oblasti prstov a pretiahnu sa za vašim chrbtom. Pre posilnenie chrbta ideálny cvik.

Opretie o stenu

Aj tento cvik možno nazvať ako jeden z tých základných, ktorý by mal zvládnuť každý. Ide o to postaviť sa dostatočne ďaleko od steny, predkloniť sa tak, aby nohy a trup zvierali pravý uhol. Potom iba otočte svoje ruky v lakťoch tak, aby sa celé predlaktie mohlo oprieť o stenu.

Preťaženie v sede

Tento cvik začíname polohou v sede. Následne je potrebné pokrčiť nohy a chodidlá nechať na zemi. Chrbát  následne vystrite tak, aby hlava klesala dole až na podložku. Ďalej je potrebné dať ruky od tela. Veľmi zaujímavý komplexný cvik na posilnenie celého chrbta.

vytočenie rúk

Pomerne náročný cvik, ktorý však má svoju efektivitu. Najprv je potrebné si kľaknúť a potom trupom smerovať čo najnižšie k podložke. Pravá ruka je podvlečená pod telom, zatiaľ čo tá ľavá je natočená ďalej. Držte túto polohu niekoľko sekúnd a potom obe ruky vymeňte.

prehodené nohy

Začínate sa v sede, v podobnej polohe, ako je takzvaný prekážkový sed. Ľavá noha je stále na zemi, celá položená. Pravá noha je pokrčená tak, že je takzvane cez stehno nohy druhej. Aj tu je na mieste opakovanie oboch cvikov s výmenou nôh.

Začnite pomaly s cvikmi, na ktoré máte

Ako môžete vidieť, niektoré cviky sú celkom náročné a komplikované. Je preto na mieste začať s tými, ktoré zvládnete. A postupne pridávať na intenzite. Nie je nič horšie, ako keď budete preceňovať svoje sily a možnosti vášho tela. V takom prípade môže dôjsť k tomu, že namiesto posilnenia a pretiahnutia si ublížite a liečba môže trvať týždne, ale aj mesiace.

Reklamy

Zdieľajte tento článok a podelte sa s ním na facebooku.

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.

zdroj : prosvet.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.