Geniálny trik ako si doma vypestovať tuje z odrezkov tým najjednoduchším spôsobom

Tuje sú celoročnou ozdobou našich záhrad. Nepatria však medzi najlacnejšie okrasy. Nemusíte ich však stále dokupovať.

Reklamy

Rozmnožte si ich sami doma. Je to veľmi jednoduché. A presne to si dnes v našom článku ukážeme.

Stačí niekoľko vetvičiek a môžete mať rovno celý rad nových tují. Niektorí radia, že najvhodnejší čas pre vysadenie tují je február až marec a iní sa zase zhodujú na tom, že tuje je možné vysadiť prakticky kedykoľvek počas roka.

Vyberajte vetvičky z hornej časti. Vetvičky by nemali byť porušené, ani vysušené. Ideálne je vziať viac vetvičiek navyše a poistiť si tak stopercentnú úspešnosť. Odporúčame 10 odrezkov dlhých približne 10-15 cm. Keďže získať správny odrezok môže byť obyčajnými nožnicami pomerne náročné, odporúčame použiť záhradné nožnice.

Takto budeme postupovať:

  • Z odrezkov odstránime spodnú radu ihličia. Získame tak časť, ktorú zapichneme do pôdy. Najlepšie je ich ihneď použiť a zasadiť. Ak nie je to však možné, zabaľte stonky do vlhčených obrúskov.
  • Odporúčame odrezky ošetriť stimulátorom zakorenenia. Ak nemáte, nič sa nedeje. Môžete použiť aj mletú škoricu. Zabránite tým napr. Plesni.
  • Pripravíme si nádobu s niekoľkými drenážnymi otvormi na spodnej časti. Naplníme ju zmesou rašeliny a piesku. V pôde urobíme približne 2 cm priehlbinu. Do nej vložíme odrezok a zakopeme pôdou.

  • Odrezky bez ihličia zapichneme do substrátu a  obalíme potravinárskou fóliou, ktorá zabráni vyparovaniu vlahy a sama zaistí optimálnu teplotu. Nezabúdajte však na pravidelné vetranie, ktoré je pri rozmnožovacej starostlivosti veľmi dôležité.

  • Zasadené odrezky uložte na teplé a svetlé miesto. Keď horná vrstva pôdy uschne, je dobré ju zavlažiť. Rozhodne neprelievajte.
  • Na jar presaďte výhonky do samostatných kvetináčov, aby mali dostatok priestoru. Za 1-2 roky sa budete môcť kochať svojou prácou.

Máme hotovo.

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.

Zdieľajte tento článok a podelte sa s ním na facebooku.

zdroj: ketkes.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.