Ďatelina lekárska má mnoho blahodárnych účinkov na ľudský organizmus. Pri týchto tažkostiach by ste mali po nej siahnuť…

Zdieľať na Facebooku

Ďatelina je kŕmna rastlina, ktorá sa široko využíva v oblasti bylinnej medicíny. Má liečivé účinky, ktoré pomáhajú liečiť mnohé choroby. Používa sa na liečbu zrakového postihnutia, neurózy, depresie, bolesti hlavy, či výkyvov nálady.

Reklamy

Na liečbu sa doslova používa všetko z rastliny: môžete si ju dať usušiť,urobiť z nej tinktúru alebo využiť miazgu, ktorá z nej vyteče.

Ďatelina lekárska:
Ak ju chcete dlho skladovať, ideálne je zmieša jej šťavu s vodkou v pomere 1:3. Ak ju však potrebujete na liečbu počas obdobia jej kvitnutia, alkohol nie je potrebný, využite len šťavu.

Reklamy

Pripraviť si ju môžete nasledovným spôsobom: kvety ďateliny rozdrvte (môžete aj v mixéri) a 5 polievkových lyžičiek zalejte pohárom vody vlažnej teploty. Počkajte 10 minút a potom šťavu prefiltrujte pomocou gázy, zloženej na 2-3 vrstvy.

Takto spracovanú šťavu spotrebujte do dvoch mesiacov. Napríklad, na prevenciu aterosklerózy by ste mali denne užívať 1-2 polievkové lyžice.

Ďatelinová šťava pomáha pri prechladnutí, normalizuje teplotu, zjemňuje kašeľ a čistí dýchacie cesty. Je veľkým pomocníkom v boji proti bronchitídea pneumónii. Užívajte 1 polievkovú lyžicu 7-krát denne.

Šťava môže byť obzvlášť užitočná pre ženy. Má priaznivý účinok pre tie, ktoré zažívajú bolesť počas menštruácie, majú krvácanie z maternice, anémiu, či prechádzajú menopauzou. Odporúčaná dávka je 5 polievkových lyžíc denne po dobu 1 mesiaca.

Ďatelinová šťava je prírodný prostriedok, ktorý aktivuje ochranné funkcie tela, posilňuje imunitný systém a spôsobuje intoxikáciu. Nie je však všeliekom na všetky choroby. Aby ste dosiahli úplnú liečbu, musíte sa použiť aj prírodné doplnky či lieky.

Starší ľudia by mala užívať 1 čajovú lyžičku 5-krát denne 10 minút pred jedlom. Pomôže im posilniť srdcový sval, znížiť opuchy nôh, bojuje proti kŕčovým žilám a reume. Len málo ľudí vie, že tento bylinný liek je užitočný pre také špecifické ochorenia, ako je alergická dermatóza, senná nádcha, angioedém a otrava hubami.

Reklamy

Rovnako ako každý iný, tento liek má nejaké kontraindikácie. Ak máte problémy so žalúdkom, máte hnačky a taktiež problémy so srdcom, nemali by ste túto šťavu užívať.

Taktiež by mali byť opatrní aj ľudia s gastritídou a vredmi. Ďatelina je zakázaná pre tehotné ženy!

Všetky prípadne tažkosti alebo ochorenia konzultujte so svojím lekárom / lekárnikom. Tento článok nesie len informačný charakter a nepreberá na seba zodpovednosť odborného poradenstva.

zdroj: takprosto.cc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.