Ak ste niekedy mali „pocit šklbnutia“ počas spánku, pravdepodobne to znamená toto!

Spíte a snívate najkrajší sen svojho života, no telo vami zrazu trhne a prebúdzate sa z rozprávkového sna.

Stáva sa Vám to občas?

Je zrejmé, že ide o bežnú vec a vedci konečne prišli na to, čo to znamená.

Reklamy

Vedci vyvinuli niekoľko teórií o tejto činnosti. Tento jav je známy ako „hypnický výron alebo spánkový výron“. Niekedy môžete mať pocit, že padáte z veľkej výšky.

Každý sme to prežívali inak, no konečný výsledok je vždy taký, že sa zobudíme zo spánku.

Jedna starodávna teória napríklad hovorí, že démon vás škrtí, keď spíte….

Ďalšia teória naznačuje, že zášklby hipnicka, ktoré ľudia zažívajú vo svojich snoch, je vizualizáciou pádu predtým, ako sa prebudia….

Vedeckejšie vysvetlenie je, že oblasť mozgu, ktorá vytvára sny, vytvára náhle nutkanie prebudiť sa zo sveta snov, ktorý vytvorila. Toto je tiež len teória a na jej potvrdenie je potrebný ďalší výskum.

Odborníci sa domnievajú, že existujú vonkajšie príčiny, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť šklbu, ako je kofeín alebo fajčenie.

Odporúčame, aby ste kávu nepili niekoľko hodín pred spaním, pretože to môže zvýšiť vaše šance na „šklby“

Stimulačné lieky ako Adderall alebo Ritalin môžu mať podobné účinky. Nedostatok spánku je tiež spúšťačom, pretože stav nastáva, keď sa telo uvoľní, ale časť vášho mozgu je naďalej stimulovaná.

A tu je najrealistickejšia teória výskumu, ktorá je v súčasnosti k dispozícii o tomto fenoméne:

„Spánkové vyvrtnutia“ sa zvyčajne vyskytujú, keď niekto zaspí príliš rýchlo od veľkého vyčerpania. Počas prvej fázy spánku sa váš tep a dýchanie rýchlo spomalia…

Niekedy, keď je niekto veľmi vyčerpaný, mozog sa v tejto fáze spánku pohybuje až príliš rýchlo a zmätie telo, ktoré si myslí, že umiera a nefungujú vnútorné procesy.

Telo potom rýchlo zareaguje pumpovaním chemikálií na uvoľnenie stresu, ktoré však cíti nesprávne.

Toto je najrealistickejšia teória „hypnických zášklbov“, ktorá dnes existuje.

Zdieľajte tento článok a podeľte sa s ním na Facebooku, vďaka Vaším zdieľaniam máme chuť Vám prinášať nové články na každý deň.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.