„Hepatitída“ je slovo, ktoré označuje zápal pečene, pričom existujú dve formy, akútna a chronická hepatitída. Akútna hepatitída trvá kratšie ako 6 mesiacov, zatiaľ čo chronická hepatitída trvá dlhšie ako 6 mesiacov.
Medzi spúšťacími faktormi môžu byť nielen vírusy hepatitídy, ale aj iné vírusy, baktérie, otravy liekmi, chemikáliami, poruchy metabolizmu, autoimunitné procesy a alkoholizmus.
Akútna hepatitída sa môže zotaviť bez komplikácií za pár týždňov, niekedy prebehne bez príznakov a je úplne liečiteľným ochorením, avšak môže sa aj predchádzať zdravým životným štýlom.
Čo môže byť za príčinou akútnej hepatitídy?
Hepatitídu najčastejšie spôsobujú rôzne typy hepatitídovírusov – A, B, C a E. Hepatitída A a E sa šíria prostredníctvom potravín, vody a kontaminovaných stolíc, zatiaľ čo hepatitída B a C sa šíria prostredníctvom telesných tekutín a krvi cez menšie alebo väčšie poškodenia kože a slizníc.
Tieto posledné dva typy predstavujú veľké riziko pre užívateľov drog a ľudí, ktorí vedú promiskuitné sexuálne životy a nepoužívajú kondómy, ale môžu sa šíriť aj spoločným používaním žiletky, zubnej kefky, nožníc alebo infikovaných tetovacích ihieľ.
Hepatitída B je jedným z najrozšírenejších infekčných ochorení na svete, eviduje sa asi 300-350 miliónov prípadov. U približne jednej tretiny populácie sa zistilo, že produkujú protilátky proti vírusu. Dve tretiny nakazených prekonajú ochorenie bez príznakov a u zvyšných 90% nastane uzdravenie do 2-6 mesiacov a potom následná imunita.
U ostatných nakazených môže ochorenie prejsť do chronického štádia. Čím je organizmus menej rozvinutý a oslabený, tým je väčšie riziko, že sa tak stane.
Medzi vážne komplikácie spôsobené hepatitídou B a C patrí cirhóza pečene a hepatocelulárny karcinóm (močový nádor), preto je dôležité venovať osobitnú pozornosť osvietenému životnému štýlu.
„Typické“ príznaky hepatitídy
Deti sú zvyčajne bez príznakov, dospelí častejšie prejavujú príznaky. Najčastejšie sa objavuje nechuť do jedla, nevoľnosť, zvracanie, hnačka, horúčka, vyrážky, neskôr tmavá moč, svetlá stolica a žltačka. Začiatočné príznaky môžu byť zamieňané s inými stavmi, neskôr sa objavia špecifické príznaky.
Žltačka môže trvať niekoľko týždňov až 6 mesiacov, počas tejto doby pacient vírus vylučuje. Pacienta zvyčajne liečia na infekčnom oddelení nemocnice a často potrebuje infúzie, kým sa začne zlepšovať. Liečba je symptomatická, s bohatou zásobou vitamínov a kalórií, ale s nízkym obsahom tukov a úplným odvykaním od alkoholu.
Zotavenie prebieha bez komplikácií v priebehu niekoľkých týždňov až 6 mesiacov. Zriedka môže dôjsť k poruche zrážania krvi alebo ochorenie sa môže zmeniť na chronickú hepatitídu, preto je dôležité, aby bol pacient pravidelne sledovaný lekárom.
Veľmi zriedkavo môže pacient rýchlo až za niekoľko dní zhoršiť, čo môže viesť k rýchlemu vzniku akútnej zlyhávajúcej pečene.
Prevencia
Cieľom je predchádzať možnosti nákazy, preto sa nikdy nenechajme tetovať na miestach, kde nie sú dodržiavané hygienické podmienky, nezdieľajme s nikým zubnú kefku, žiletku, malé nožnice alebo pinzetu. Sexuálnym prenosom možno predísť monogámnym vzťahom alebo používaním kondómu.
Ak sa vám článok páčil, prosím, nezabudnite ho zdieľať so svojimi známymi!
Zdieľajte tento článok a podeľte sa s ním na Facebooku, vďaka Vaším zdieľaniam máme chuť Vám prinášať nové články na každý deň.