Geniálny trik ako si doma vypestovať tuje z odrezkov tým najjednoduchším spôsobom

Zdieľať na Facebooku

Tuje sú celoročnou ozdobou našich záhrad. Nepatria však medzi najlacnejšie okrasy. Nemusíte ich však stále dokupovať.

Reklamy

Rozmnožte si ich sami doma. Je to veľmi jednoduché. A presne to si dnes v našom článku ukážeme.

Stačí niekoľko vetvičiek a môžete mať rovno celý rad nových tují. Niektorí radia, že najvhodnejší čas pre vysadenie tují je február až marec a iní sa zase zhodujú na tom, že tuje je možné vysadiť prakticky kedykoľvek počas roka.

Reklamy

Vyberajte vetvičky z hornej časti. Vetvičky by nemali byť porušené, ani vysušené. Ideálne je vziať viac vetvičiek navyše a poistiť si tak stopercentnú úspešnosť. Odporúčame 10 odrezkov dlhých približne 10-15 cm. Keďže získať správny odrezok môže byť obyčajnými nožnicami pomerne náročné, odporúčame použiť záhradné nožnice.

Takto budeme postupovať:

  • Z odrezkov odstránime spodnú radu ihličia. Získame tak časť, ktorú zapichneme do pôdy. Najlepšie je ich ihneď použiť a zasadiť. Ak nie je to však možné, zabaľte stonky do vlhčených obrúskov.
  • Odporúčame odrezky ošetriť stimulátorom zakorenenia. Ak nemáte, nič sa nedeje. Môžete použiť aj mletú škoricu. Zabránite tým napr. Plesni.
  • Pripravíme si nádobu s niekoľkými drenážnymi otvormi na spodnej časti. Naplníme ju zmesou rašeliny a piesku. V pôde urobíme približne 2 cm priehlbinu. Do nej vložíme odrezok a zakopeme pôdou.

  • Odrezky bez ihličia zapichneme do substrátu a  obalíme potravinárskou fóliou, ktorá zabráni vyparovaniu vlahy a sama zaistí optimálnu teplotu. Nezabúdajte však na pravidelné vetranie, ktoré je pri rozmnožovacej starostlivosti veľmi dôležité.

  • Zasadené odrezky uložte na teplé a svetlé miesto. Keď horná vrstva pôdy uschne, je dobré ju zavlažiť. Rozhodne neprelievajte.
  • Na jar presaďte výhonky do samostatných kvetináčov, aby mali dostatok priestoru. Za 1-2 roky sa budete môcť kochať svojou prácou.

Máme hotovo.

Reklamy

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.

Zdieľajte tento článok a podelte sa s ním na facebooku.

zdroj: ketkes.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.